پلاسفا | plusfa

كمدی الهی در ادبیات جهان

نخستین زبانی كه كمدی الهی بدان ترجمه شده است اسپانیایی بوده است از زمان دانته به بعد علاوه بر محققین و دانشمندان كه به تفسیر این كتاب پرداختند و علاوه بردانته

14,400

قیمت

سل یو

فروشگاه

كمدی الهی در ادبیات جهان
 

توضیحات >>

نخستین زبانی كه كمدی الهی بدان ترجمه شده است اسپانیایی بوده است. از زمان دانته به بعد علاوه بر محققین و دانشمندان كه به تفسیر این كتاب پرداختند و علاوه بردانته شناسان كه مأموریت یافتند هفته‌ای یك بار كمدی الهی را در كلیساها و مراكز عمومی‌و میدانها برای مردم معنی كنند نقاشان و مجسمه‌سازان بزرگی نظیر«بوتیچلی» نقاش بزرگ قرن 15 مقارن با دوران رنسانس و «ویلیام بلیك» شاعر و هنرمند بزرگ انگلیسی قرن 18 و نقاشانی چون «دلاكروا» و نقاش و حجار بزرگ قرن 19 فرانسه «گوستاودوره» نیز بی كار ننشسته و آثار بسیار زیادی دربارة‌ كمدی الهی خلق كردند حتی در كلیسای جلفای اصفهان هم تابلویی از دوزخ است كه به احتمال زیاد از دوزخ دانته الهام گرفته شده است.

تقریباً تمام محققین عالم ادب مغرب زمین دانته را یكی از سه شاعری شمرده‌اند كه اعظم شعرای جهان لقب دارند. این سه تن عبارتند از: «همر، دانته و شكسپیر» و بیست سال پیش كه مراسم هزارة‌ فردوسی در جهان برپاشد حضار اظهار عقیده كردند كه فردوسی نیز یكی از آن جمع است تا این چهار شاعر اركان اربعه ادب جهان باشند.

از نظر غربیان مقام دانته چنان بلند است كه غالباً پایان دوران قرون وسطی را از زمانی می‌دانند كه كمدی الهی این شاعر نوشته شده است و این دوره را دوران فروغ رنسانس می‌دانند.

همچنین نظریات جالبی در مورد كمدی الهی از جانب بزرگان ادب جهان وجود دارد كه از جمله آن می‌توان به نظر « شاتوبریان» نویسنده بزرگ فرانسوی اشاره كرد كه می‌گوید: « از این توده در آمیخته و فشرده استعارات و تمثیلات قرون وسطائی كه با مقیاس ذوق امروزی ما به نظر ثقیل و غیر قابل هضم می‌آید قاعدتاَ باید اثری خسته كننده و ملال‌انگیز پدید آید ولی از همین مجموع با دست دانته یكی از بزرگترین شاهكارهای ادبیات جهان پدید آمده است.»

و یا « ادگاركنیه» فیلسوف و مورخ معروف فرانسوی می‌گوید:

« كمدی الهی اودیسه جهان مسیحیت است. سفر نوع انسان است به دیار ابدیت و راهی است كه از آدمی‌شروع می‌شود و به خداوند پایان می‌یابد.»

زندگی دانته

دانته آلیگیری در ماه مه سال 1265 در شهر فلورانس به دنیا آمد، دوران كودكی خود را در محیط بسیار آشفته كه حاصل جنگهای داخلی بین دو گروه « گوئلفی» ( طرفدار پاپ آزادی ایتالیا از نفوذ آلمان بودند كه خاندان دانته هم از این گروه بودند) و « گیبلینی» ( طرفدار امپراطوری مقدس رم و ژرمن بود، ) گذراند.

از تحصیلات اولیه او اطلاعات چندانی در دست نیست. ظاهراَ وی در دانشگاه « بولوینا» كه در آن عصر شهرت خاص داشت و نیز در دارالتعلیم فرقه مذهبی « برادران كهتر» ( برادران روحانی فقیر) در شهر سانتا كروچه تحصیل كرد وی قسمت عمدة‌ رشد فكری و فلسفی خود را مرهون دانشمند بزرگی بنام « برونتولاتینی» بود.

در دوران كودكی عاشق دختری به نام « بئاتریس» شد و همین دختر راهنمای سفر دانته به بهشت بود ده سال بعد وی نخستین نغمه‌های عاشقانه خود را به خاطر این دختر سرود. ولی این عشق تا آخر به صورت افلاطونی باقی ماند. زیرا بئاتریس با مردی دیگر ازدواج كرد و اندكی بعد در سال 1290 در 24 سالگی مرد. این مرگ نابهنگام روح دانته را تكان داد و او را كه هنوز شاعری تازه كار بود چنان آماده شاعری كرد كه عاقبت بصورت یكی از بزرگترین شاعران تاریخ جهانش درآورد.

در سال 1293 وی شاعر مشهوری شده بود و یكی از رهبران مكتب ادبی به نام « سبك ملایم نو» به شمار می‌رفت این سبك شبیه سبك رمانیتك قرن نوزدهم طرفدار بیان احساسات و عواطف قبلی بود.

دانته در سن سی‌سالگی به فعالیتهای سیاسی پرداخت و به علت مخالفتهایی كه با پاپ انجام داده بود تبعید و از فلورانس رانده شد و به شهرهای مختلفی سفر كرد ولی آخرین منزل این سفر غربت 20 ساله شهر « راونا» بود و دانته در همین شهر تا سال 1321 اقامت كرد و سرانجام در همین سال در سن 56 سالگی دار فانی را وداع گفت.

آثار دانته

به جزء كمدی الهی كه اثر برجسته دانته است و در صفحات بعدی درباره آن توضیح داده خواهد شد وی چندین اثر منظوم و منثور دیگر دارد كه بعضی از آنها به لاتین و بعضی دیگر به ایتالیایی نوشته شده كه اسامی‌آنها بدین قرار است:

زندگانی نو، ضیافت، سلطنت، آهنگها

كمدی الهی

كمدی الهی كه از بزرگترین آثار دانته و شاهكارهای ایتالیا محصول غربت بیست ساله و دربدری دانته است، خود دانته این كتاب را فقط كمدی نامیده و لقب الهی در حدود سه قرن بعد یعنی در قرن شانزدهم میلادی به آن اضافه شده است. اطلاق كلمة كمدی بدان معنی كه ما امروزه از آن استفاده می‌كنیم نیست خود دانته توضیح می‌دهد : « كمدی یعنی اثری با سبك عامیانه، زیرا كمدی ماجرایی است كه بد شروع می‌شود و به حسن عاقبت پایان می‌یابد.»

این مجموعه بطور كلی شامل صد سرود است به طوریكه قسمتهای سه گانه آن یعنی دوزخ و بهشت به سی وسه سرود تقسیم می‌شود به اضافة سرود اول دوزخ كه در حقیقت مقدمه‌ای بر تمام « كمدی الهی» به شمار می‌رود. هر سرود به بندهای سه مصراعی تقسیم شده و به صورت متفاوت از صدوده تا صدو شصت مصراع را شامل می‌شود.

دوزخ و بهشت و برزخ هر كدام شامل ده طبه‌اند كه عبارتند از: طبقات نه گانه جهنم ( با ضافه طبقه مقدماتی آن)، طبقات هفتگانه برزخ ( با ضمانه جزیره برزخ، و طبقه مقدماتی و بهشت زمینی) و طبقات نه گانه بهشت ( باضافه عرض اعلی). بنابراین دانته بطور كلی 30 طبقه را از اول تا به آخر سفر خود طی می‌كند.

اصولاَ در سراسر این كتاب دورقم 3 و 10 كه اولی‌مظهر « تثلیث» مسیحی و دومی‌مظهر « واحد» مقیاس یعنی وحدت است اهمیت خاص دارد« كتاب به 3 جلد تقسیم شده و هر جلد 33 سرود دارد و هر سرود به صورت بندهای سه ‌بیتی تدوین شده است و از آنجا كه بئاتریس یعنی مظهر عشق پا به میدان می‌گذارد تا به آخر كتاب 33 سرود فاصله است و سفر آن جهانی دانته در عرض ده روز صورت می‌گیرد.

سراسر این مجموعه شرح سفری است كه از راهی دراز و پر از موانع و مشكلات وادی گناه شروع می‌شود كه در آخر به سرمنزل رستگاری معنوی می‌رسد و در حقیقت جهاد با نفس است.

در كمدی الهی مسافر خطاكار ( انسان) این سفر را نخست به راهنمایی عقل(ویرژیل) و بعد به راهنمایی عشق( بئاتریس) انجام می‌دهد. نخستین شرط این سفر اقرار به گناه و توجه به زشتی خطاست در این مرحله كه دوزخ كمدی الهی است مسافر از وادی گناه می‌گذرد و به خطای خود پی‌می‌برد مرحله دوم ، مرحله پشیمانی است و توبه و فراموشی گناه و این قسمت برزخ است مرحله سوم، راه سربالایی و سخت ولی خوش سرانجام كه رستگاری است و راهنمای بزرگی به نام عشق دارد كه این مرحله بهشت است.

قسمت اول سفر دانته در زیر زمین یعنی در ظلمات است كه مربوط به دوزخ می‌باشد. دوزخ دانته در زیر قشر زمین است و به نقطة‌ مركزی كره خاك پایان می‌یابد كه محل شیطان است.

خصوصیت دوزخ دانته در این است كه در دوزخ او ناامیدی و محرومیت ابدی وجود دارد و تمام گناهان و گناهكاران روی بدین دوزخ دارند و هر چقدر گناهانشان بیشتر باشد در قسمت پایین‌تری قرار می‌گیردند و در آخر هم نوبت به یهودا می‌رسد كه در كام شیطان است.

گناهكاران برحسب انواع مختلف گناهانی كه انجام داده اند بدست انواع كیفرها سپرده شده‌اند كه سخت‌ترین آنها از نظر دانته سرمای ابدی ظلمات مطلق است بدین ترتیب ازلحاظ طبقه‌بندی كلی دوزخ دانته با دوزخ ما مسلمانان تفاوت چندانی ندارد ، فقط دوزخ دانته 9 طبقه است ولی دوزخ ما 7 طبقه دارد اما از نظر عذابها و كیفرها تفاوت بارزی مشاهده می‌شود بطوریكه در جهنم ما سخترین وسیله عذاب آتش است ولی در دوزخ دانته آتش جزو سختترین عذابها نیست.

دانلود تحقیق كمدی الهی در ادبیات جهان
دانلود تحقیق كمدی الهی در ادبیات جهان
نخستین زبانی كه كمدی الهی بدان ترجمه شده است اسپانیایی بوده است. از زمان دانته به بعد علاوه بر محققین و دانشمندان كه به تفسیر این كتاب پرداختند و علاوه بردانته
تحقیق بررسی دقیق فيلم هاي كمدی
تحقیق بررسی دقیق فيلم هاي كمدی
دانلود تحقیق با موضوع بررسی دقیق فيلم هاي كمدی، در قالب Word و در 69 صفحه قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق : دريافتن اينكه يك شوخي خنده دار است يا نيست كار ساده ا
دانلود تحقیق شرحی پیرامون فیلم های كمدی
دانلود تحقیق شرحی پیرامون فیلم های كمدی
دریافتن اینكه یك شوخی خنده دار است یا نیست كار ساده ایست. یا به آن میخندید یا نمیخندید. این یك واكنشی آنی ست. شوخی ها میتوانند چیزهای زیادی را دربارة آدمهایی كه
ادبیات نظری تحقیق دیدگاه آلوسی و علامه طباطبایی در مورد توحید و صفات الهی
ادبیات نظری تحقیق دیدگاه آلوسی و علامه طباطبایی در مورد توحید و صفات الهی
توضیحات : در قالب ورد قابل ویرایش در 37 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش بخشی از متن : توحید و صفات ازنگاه آلوسی و نقد آن یکی از مسائل مهم همه ادیان آسمانی، مسئله ت
پاورپوینت درس 8 دین و زندگی(3) پایه دوازدهم (احکام الهی در زندگی امروز)
پاورپوینت درس 8 دین و زندگی(3) پایه دوازدهم (احکام الهی در زندگی امروز)
درس هشتم احکام الهی در زندگی امروز »تمامی رشته ها درس نهم:احکام الهی در زندگی امروز تعداد اسلاید : 33 قابل ویرایش حجم کم مطابق با سال تحصیلی 99 مناسب برای
پاورپوینت پيامبران الهی ، پرچم داران صلح جهانی
پاورپوینت پيامبران الهی ، پرچم داران صلح جهانی
دانلود پاورپوینت پایه هفتم با موضوع پيامبران الهی ، پرچم داران صلح جهانی ، در قالب ppt و در 35 اسلاید، قابل ویرایش. مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیاء گرام
پاورپوینت پیام های آسمانی پایه نهم درس سوم (راهنمایان الهی)
پاورپوینت پیام های آسمانی پایه نهم درس سوم (راهنمایان الهی)
دانلود پاورپوینت درس پیام های آسمانی پایه نهم درس سوم (راهنمایان الهی) در قالب ppt و در 18 اسلاید، قابل ویرایش، شامل: پاورپوینت تعاملی و زیبای پیام آسمانی پایه
ترجمه و نقد پلورالیزم، دموکراسی، قوانین الهی و حقوق انسانی از کتاب زمینه های مشترک اثر پا
ترجمه و نقد پلورالیزم، دموکراسی، قوانین الهی و حقوق انسانی از کتاب زمینه های مشترک اثر پا
فایل اصلی پایان نامه در قالب PDF فهرست مطالب و بخش اول تحقیق در قالب Word قسمتی از متن: مستشرقان غربي در کميّت و کيفيّت موضع گيری کشورهای غربي در امور مربوط به
تحقیق آماده درس اندیشه اسلامی 2 (نگاهی به حجاب در ادیان الهی )
تحقیق آماده درس اندیشه اسلامی 2 (نگاهی به حجاب در ادیان الهی )
موضوع : تحقیق آماده درس اندیشه اسلامی 2 نگاهی به حجاب در ادیان الهی فایل word قابل ویرایش حجاب، پیش از اسلام نیز به حسب مقتضیات زمان، در جوامع گوناگون وجود داشت

پلاسفا

تسهیل در دسترسی به فایل مورد نظر در فروشگاه های فایل دارای نماد اعتماد الکترونیکی

پاورپوینت،دانلود،مورد ،مقاله،تحقیق،رایگان، روانشناسی وعلوم تربیتی،فایل، پروژه،دانلود بکدراپ،درس نامه، طرح درس روزانه،درس پژوهی،یادگیری ،آموزش،معلم،دانش آموزان ،تدریس،مدیریت،سناریوی آموزشی ،بکدراپ کودک،معماری،آموزش،پاورپوینت، طرح درس نویسی،دانلود ،بکدراپ تولد،تم تولد ،دبستان،ابتدایی،عکاسی، وکتور،درباره،بکدراپ نوزاد،دیجیتال ،پاورپوینت،دانلودرایگان،پاورپوینت(اسلاید)، دانلود تحقیق،ایران،نقشه،فارسی ،گزارش کارآموزي،وکتور،دانلود مقاله،طراحی، برنامه،مبانی،بررسی،سیستم،خرید دانلود رایگان،ریاضی،مقاله،مبانی نظری ،دانلودپاورپوینت،علوم، ppt،اصول،کورل،نظری،پایه ،بک دراپ آتلیه،فایل ،دانش،قابل ویرایش،اتوکد، مديريت،گوشی،انواع،حسابداری، ابتدایی،سامسونگ دیجیتال،pdf و ...

پلاسفا|plusfa